Gminna Biblioteka Publiczna - Kulturoteka w Cegłowie

O nas

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA - KULTUROTEKA W CEGŁOWIE jest samorządową instytucją kultury. Służy społeczności lokalnej w zakresie udostępniania zbiorów oraz zaspokajania potrzeb czytelniczych, informacyjnych i kulturalnych. Gromadzi i udostępnia literaturę piękną polską i obcą, literaturę popularnonaukową oraz dokumenty życia społecznego.
Misją biblioteki jest upowszechnianie wiedzy i kultury, rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży oraz proponowanie bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej i informacyjnej mieszkańcom gminy Cegłów w taki sposób, aby każdy z nich czuł się najważniejszy na świecie.

GBP, od 2006 r., mieści się w Cegłowie przy ulicy Józefa Piłsudskiego 22. W 2017 r. budynek biblioteki został rozbudowany do 372 m2 (ze 130 m2 powierzchni użytkowej). Fundusze na projekt „Rozbudowa i przebudowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Cegłowie” pozyskano z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2: Infrastruktura bibliotek 2016-2020, w wysokości 1 823 088 zł. Aby zrealizować ten projekt Gmina Cegłów przekazała na własność bibliotece działkę nr 180, na której stoi obecny budynek, oraz dokupiona została sąsiednia działka nr 179. Inwestycja objęła remont i przebudowę dotychczasowych pomieszczeń biblioteki oraz dobudowę budynku bliźniaczego połączonych łącznikiem. Ponadto: zagospodarowanie terenów zielonych, wykonanie tarasu z kostki brukowej. W rozbudowanym budynku znalazła miejsce: przestronna i widna wypożyczalnia książek, kącik zabawowo-czytelniczy dla dzieci, czytelnia prasowa oraz internetowa, a także sala do organizacji spotkań i imprez czytelniczych. Nowatorskim rozwiązaniem jest umieszczona przy frontowym wejściu wrzutnia na książki, która umożliwia zwrot książek poza godzinami pracy biblioteki.

Projekt rozbudowy zawierał także zagospodarowanie działek należących do biblioteki. Powstała czytelnia letnia, taras historyczno-dydaktyczny zwieńczony wydzieloną sceną, która może być też wykorzystana jako plenerowa szachownica. Ponadto powstał plac zabaw dla dzieci i plenerowa siłownia. Wszystko to połączone zostało chodnikiem z kostki brukowej, dającym wygodny dostęp zarówno od ulicy Piłsudskiego, jak i ul. Oczki.

Wypożyczalnia

Kącik dla dzieci

Kącik prasowy

Kącik komputerowy: 5 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu,skanu i drukarki