Słów parę o historii kolei w Cegłowie
Utworzono dnia 27.11.2020
Wyobrażacie sobie dziś Cegłów bez kolei? Na pewno nie! W przyszłym - 2021 roku - minie 150 lat od kiedy zatrzymał się tu pierwszy pociąg, warto więc przypomnieć sobie jak to było na początku...
Przedsięwzięciem, które bardzo pozytywnie wpłynęło na rozwój Cegłowa była budowa kolei żelaznej warszawsko-terespolskiej w 2 poł. XIX w. Mimo że budowa linii trwała w latach 1865-67, to podstacja w Cegłowie zaczęła funkcjonować dopiero od 1871 r. Grunty na potrzeby kolei Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko-Petersburskiej kupiło od Nusyma Mrozowskiego, cegłowskiego rzemieślnika a zarazem poddzierżawcy propinacji miejskiej. Pociągi mogły zatrzymywać się na stacji cegłowskiej od dnia 1 listopada 1871 r. Na potrzeby pasażerów wybudowano drewniany budynek z kasą i poczekalnią.
Od 1883 r. podstacja cegłowska przyjmowała tzw. pociągi spacerowe z Warszawy. Dzięki przystępnym cenom pasażerowie takich pociągów mogli zwiedzać (między innymi) Cegłów i okolice. W drugiej połowie XIX w. wszystkie drukowane przewodniki czy informatory wymieniały funkcjonującą w Cegłowie stację kolejową.
Od tej pory dla cegłowian otworzyły się nowe możliwości zarobkowe. W masie miejscowych rzemieślników zaczęły funkcjonować osoby ściślej lub luźniej związane z infrastrukturą kolei żelaznej. To one dały początek „rodzinom kolejarskim” funkcjonującym w Cegłowie przez wiele lat. (AR)


